Parametrics
LH52256C-70LL absolute maximum ratings: (1)Supply voltage, Vcc: -0.5 to +7.0V; (2)Input voltage, VlN:-0.5 to Vcc +0.5V; (3)Operating temperature, Topr: 0 to +70℃; (4)Storage temperature, Tstg: -65 to +150℃.
Features
LH52256C-70LL features: (1)Access Time: 100ns ; (2)Operating current: 40mA; (3)Standby current: 40μA; (4)Data retention current: 1.0μA; (5)Wide operting voltage range: 4.5V to 5.5V; (6)Operating temperature: 0℃ to +70℃; (7)Fully static operation; (8)Three-state output; (9)Not designed or rated as radiation hardened; (10)28 pin DIP (DIP28 - P - 600) plastic package; (11)N-type bulk silicon.